OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pitný režim

Lidský organismus je velmi citlivý na ztrátu vody. Snižuje se celkový tělesný výkon, dokonce i mentální funkce, a to u dospělých i u dětí. Nedostatečný pitný režim způsobuje zvýšenou únavu, bolesti hlavy, kloubů, poruchy ledvin a může dojít až ke kolapsu krevního oběhu. Objevují se i souvislosti se vznikem řady běžných i vážnějších chorob, například oběhových, žaludečních či střevních. Mohou být prvním varováním, nebo se objeví jako důsledek déletrvajícího nedostatečného pitného režimu.

Tělo člověka se snaží udržet stálou tělesnou teplotu kolem 36,5°C, v teplejším klimatu i za cenu silného pocení, a tedy mimořádného výdeje tekutin. Vědci zaznamenali, že člověk při ztrátě pěti procent tělesných tekutin otupí a při dvanáctiprocentním úbytku může zemřít. Pitný režim - Články Světa zdraví FIT - Pardubice

Konzumace vhodných nápojů poskytuje a doplňuje organismu nejen potřebné množství tekutin, ale i nezbytné minerální látky a stopové prvky. Tělo udržují v kondici a přispívají k jeho vnitřní rovnováze. Voda je totiž rozpouštědlem mnoha látek včetně vitamínů a významně se uplatňuje v metabolismu na všech úrovních. 

Nedostatečný pitný režim také zásadním způsobem zpomaluje proces hubnutí.

Kolik bych měl/a za den vypít?

Vypijte dostatečné množství tekutin, přibližně 0,3 až 0,4 litru na 10 kg váhy za den. Pokud tedy vážíte 72 kg, Váš pitný režim by měl být 7,2 x (0,3 až 0,4) = 2,16 - 2,88 litru za den.

Co pít?

Seřazeno od nejvhodnějšího po nejméně vhodné:

 • voda
 • voda ochucená citronem. zázvorem nebo mátou
 • lehké minerální vody nesycené a neslazené
 • ovocné a bylinné čaje
 • ředěné 100% džusy a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
 • minerální vody s bublinkami neslazené, malé množství sirupu bez umělých sladidel
 • 100% ovocné džusy neředěné
 • nápoje typu Coca-Cola, Kofola, slazené limonády a slazené minerální vody

Jak pít?

 • Pijte průběžně v rámci celého dne.
 • Množství vody v organismu závisí na věku a skladbě těla. Se zvyšujícím se věkem se snižuje z původních 75% při narození na 50% ve stáří. Nedostatečným pitným režímem si tak zbytečně přivozujete stárnutí.
 • Zvyšujte spotřebu vhodných tekutin v období zvýšených nároků vyvíjených na organismus. Při vyšších teplotách, v extrémních pracovních či klimatických podmínkách, při zvýšené fyzické i psychické zátěži, při mluvení (například učitelé).
 • Omezujte přímou konzumaci slazených nápojů, ale i perlivých a sycených vod. V limonádách, ovocných džusech a jiných silně slazených nápojích příjímáte velké množství cukrů ve formě tzv. prázdné energie. Sycení oxidem uhličitým zlepšuje chuť vody či nápoje, avšak pH tekutiny je kyselejší a volný COmůže narušit proces zažívání a vyvolávat subjektivní tlakové potíže. Pokud pijete 100% džusy nebo i přímo získané šťávy, vždy je rozřeďte minimálně stejným množstvím vody.
 • U dětského organismu se denně vymění až 15% tělesné vody. Je důležité dětem umožňovat pít tolik, kolik vyžadují, a vybírat pro ně vhodné nápoje. Ve vyšším věku mizí pocit žízně, příjem tekutin může být velmi nízký, což představuje značné zdravotní riziko, zejména u seniorů.
 • Uvědomujte si, že některé druhy minerálních a stolních vod jsou méně vhodné či dokonce nevhodné pro kojence, jedince postižené tvorbou močových kamenů, pacienty, kteří musejí omezovat příjem sodíku (při vysokém krevním tlaku, apod.).
 • Ideální tekutinou je čistá, pramenitá, neperlivá voda. Nejvhodnější je tedy odstátá pitná voda z vodovodního kohoutku. Můžete také zvážit používání domácích vodních filtrů pro odstranění pachu chloru a také znečištění jako jsou organické látky a těžké kovy.

Proč pít?

 • Dostatečné množství tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu, dobrou funkci ledvin, odstraňování odpadních látek, tělesnou a duševní svěžest.
 • Voda je rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme. Ve spojení s různými bálkovinami také funguje jako "emulze" kloubů a chrání pohyby vnitřních orgánů, jako jsou třeba srdce, plíce či střeva.
 • Řada civilizačních chorob (například oběhových, žaludečních a střevních poruch) se může začít projevovat při nedostatečném příjmu tekutin nebo být dokonce jeho následkem.
 • Lidská pokožka bývá spolehlivým indikátorem toho, jak je pitný režim dodržován. Pokud je přísun tekutin stabilně nízký, tvoří se rychleji vrásky, kůže je již na pohled suchá a šedivá, bývají tmavé kruhy a pytlíky pod očima.
 • Voda je zkrátka alfa a omega zdravého životního stylu, vždyť přece tvoří větší část našeho organismu.

Doporučené doplňky

InThermo®

K nastartování Vašeho pitného režimu a navíc s tvarováním postavy a dodáním energie Vám pomůže InThermo - energetický čas a spalovač tuků v jednom. Jedná se o ideální nápoj pro redukci přebytečných centimetrů. 100 porcí zakoupíte za 990 Kč na naší pobočce.

InThermo - produkty Světa zdraví FIT - Pardubice

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.